Alkány a cykloalkány
Charakteristika:
Všeobecný vzorec alkánov je CnH2n+2 a cykloalkánov CnH2n. Vyskytujú sa v zemnom plyne, v rope, v prírodnom asfalte.
Vlastnosti:
Alkány C1 až C4 sú plyny, C5 až C15 sú kvapaliny, C16 a vyššie sú pevné látky. Sú nerozpustné vo vode, bezfarebné, rozpúšťajú sa v organických rozpúšťadlách, samotné sú rozpúšťadlami niektorých organických látok (tuky,oleje).
Rastúcou molekulovou hmotnosťou rastie i teplota varu. Okolo väzby C-C môže dochádzať k rotácii a tým k vzniku rôznych konformácií (priestorových usporiadaní molekúl): pri etáne rozlišujeme dve krajné konformácie - zošikmená (nezákrytová - energeticky chudobnejšia) a zaclonená (zákrytová - energeticky bohatšia).
Pri cyklohexáne rozlišujeme 2 konformácie: stoličkovú (energeticky chudobnejšia), vaničkovú (energeticky bohatšia).
Charakteristika väzby:
Väzby C-C a C-H sú väzby σ.Väzbový uhol je 109°, orbitály sa spájajú na spojnici jadier, hybridizácia sp3. Nehybridizované orbitály smerujú do rohov štvorstena. Elekronegativita obidvoch prvkov je skoro rovnaká, väzby sú nepolárne, štiepia sa predovšetkým homolyticky, vznikajú radikály s nespáreným elektrónom.
Najvýznamnejšie alkány:
Metán CH4
Bezfarebný plyn, hlavná súčasť zemného plynu a bioplynu. V prírode vzniká rozkladom celulózy ako tzv. bahenný plyn. Jeho zmes so vzduchom je výbušná. Používa sa napr. na výrobu syntézneho plynu, vodíka, sadzí a chlórovaných derivátov metánu.
Etán C2H6
Slúži ako plynné palivo, vzniká katalitickou hydrogenáciou eténu.
Propán C3H8, bután C4H10
Sprevádza metán v zemnom plyne. Používajú sa napr. ako zmes do varičov.
Cyklopropán C3H6
Používa sa napr. v medicíne ako anestetikum.
Cyklohexán C6H12
Získava sa z ropy. Používa sa napr. na výrobu plastov, ako rozpúšťadlo, jeho dehydrogenáciou vzniká benzén.